Si të fitosh më shumë para se vetëm me pagën aktuale?

#1 Krijoni biznesin tuaj Nëse jeni të lodhur nga pagat minimale dhe keni edhe dëshirën më të vogël për të filluar një biznes, atëherë mos hezitoni të filloni. Megjithatë, kjo është shumë e rëndësishme: mos e lini punën tuaj derisa të fitoni mjaftueshëm të ardhura për të zëvendësuar të ardhurat dhe përfitimet aktuale. Kjo doContinue reading “Si të fitosh më shumë para se vetëm me pagën aktuale?”

Një punë e dytë: A është ide e mirë?

Benefitet e të punuarit dy punë Dëshironi të fitoni më shumë para? Pavarësisht nëse kjo do të thotë të punoni një punë të dytë ose të hapni një biznes tuajin, nuk ka asgjë të keqe që të dëshironi të përmirësoni të ardhurat tuaja. Të fitoni më shumë para në mënyrë që të mbani më mirëContinue reading “Një punë e dytë: A është ide e mirë?”

Si të kursejmë për pushimet verore?

#1 Krijoni një buxhet të veçantë Një nga faktorët kryesorë që duhet të merrni parasysh kur planifikoni një udhëtim është të krijoni një ide se sa do ju kushtojë ai në total. Menaxhimi i buxhetit do t’ju ndihmojë të jeni më të qetë si dhe do t’iu lejojë të jeni të përgatitur për çdo tëContinue reading “Si të kursejmë për pushimet verore?”

7 arsye pse ju duhet një fond emergjence

Një fond emergjence është një sasi parash që lihen mënjanë në rast se ju ndodh diçka e papritur urgjente – si dëmtimi i makinës, nevoja për rregullimin e shtëpisë, shpenzimet mjekësore, humbja e vendit të punës etj.  Ka individë të cilët nuk zotërojnë fonde të tilla dhe përkundrazi, mbështeten në huazimin e parave nga tëContinue reading “7 arsye pse ju duhet një fond emergjence”

Disa sekrete si kursehet para në Airbnb!

Nëse nuk keni dëgjuar më parë për të, Airbnb është një komunitet i besuar për njerëzit të cilët ofrojnë dhe ata që rezervojnë vende akomodimi në të gjithë botën. Në ditët e sotme është kthyer në një industri të vërtetë mikpritjeje.  Në vend të hoteleve dhe moteleve, ju mund të merrni me qira hapësira personaleContinue reading “Disa sekrete si kursehet para në Airbnb!”

Krijo një portofol profesional online

Do ju prezantojmë disa këshilla të thjeshta, të cilat mund t’i zbatoni për të krijuar një portofol online në lidhje me fushën e preferuar. Në rastin e mëposhtëm, i referohemi fotografisë. #1 Reklamoni vetëm punën tuaj më të mirë Si fillim, duhet të kuptoni që një website nuk është vendi për të treguar TË GJITHAContinue reading “Krijo një portofol profesional online”

Si të nisni biznesin tuaj të fotografisë?

1. Qëllimi i biznesit Për të patur sukses, fillimisht duhet të caktoni qëllimet kryesore për biznesin e ri dhe të ndiqni rrugën që do ju çojë në përmbushjen e tyre. Mendojeni pasionin si një vizion afatgjatë që dëshironi të transformoni në një biznes të suksesshëm. Disa shembuj të qëllimeve personale mund të jenë: Dua tëContinue reading “Si të nisni biznesin tuaj të fotografisë?”

5 arsyetime kritike mbi paratë, nga Dave Ramsey

Dave Ramsey është një mësues personal i financave, i cili ka shkruar disa libra, drejton një emision në radio dhe jep lëndën “Universiteti i Paqes Financiare” (FPU). Qasja e tij e thjeshtë ndaj parave ka frymëzuar mbi 5 milion amerikanë për të paguar borxhet e tyre, për të kursyer para dhe për të arritur lirinëContinue reading “5 arsyetime kritike mbi paratë, nga Dave Ramsey”

Te cilat kategori as vetë milionerët nuk shpenzojnë shumë para?!

#1 Blerje impulsive Sigurisht që mund të jetë tunduese të blini bluzën e koleksionit të fundit ose makinën më të re, por këto janë disa nga gjërat për të cilët që njerëzit më të pasur nuk do shpenzonin para. Tingëllon e habitshme? Epo, këtë e kanë treguar vetë ata! Sipas investitorit miliarder Warren Buffet “NëseContinue reading “Te cilat kategori as vetë milionerët nuk shpenzojnë shumë para?!”

Kurse para me këto 9 Receta të shijshme gatimi

Thuajini mirupafshim shpenzimeve të tepërta nga ushqimet e blera jashtë apo faturave të darkave në restorante . Provoni këto 9 receta tepër të shijshme, të lehta dhe pa shumë kosto dhe jepini tjetër esencë gatimit në shtëpi. Ndiqni videot shoqëruese për të parë mënyrën e plotë të gatimit të tyre. MËNGJES #1 Vezë dhe burritoContinue reading “Kurse para me këto 9 Receta të shijshme gatimi”

Create your website with WordPress.com
Get started