Si të krijosh lirinë e duhur financiare

#1 Listimi i shpenzimeve tuaja është hapi i parë drejt lirisë financiare Nëse jeni të njohur me shkencën që qëndron pas pavarësisë financiare me siguri e dini që për të arritur lirinë nga puna e zakonshme 9 me 5 ju duhet të kurseni 25 herë shpenzimet tuaja vjetore. Por sa shpenzoni vërtet në 1 vit?Continue reading “Si të krijosh lirinë e duhur financiare”

6 nga librat më të mirë të financës personale

#1 Kuletë apo jetë? A i Kontrolloni Paratë apo Paratë Ju Kontrollojnë – Vicky Robin, Joe Dominguez, Monique Tilford Ky është një ndër librat më të rekomanduar në lidhje me financat personale. Është fantastik sidomos për fillestarët të cilët kanë problem me motivimin për të menaxhuar paraë. Nuk ka të bëjë me kufizimin e theksuarContinue reading “6 nga librat më të mirë të financës personale”

7 arsye pse ju duhet një fond emergjence

Një fond emergjence është një sasi parash që lihen mënjanë në rast se ju ndodh diçka e papritur urgjente – si dëmtimi i makinës, nevoja për rregullimin e shtëpisë, shpenzimet mjekësore, humbja e vendit të punës etj.  Ka individë të cilët nuk zotërojnë fonde të tilla dhe përkundrazi, mbështeten në huazimin e parave nga tëContinue reading “7 arsye pse ju duhet një fond emergjence”

Krijo një portofol profesional online

Do ju prezantojmë disa këshilla të thjeshta, të cilat mund t’i zbatoni për të krijuar një portofol online në lidhje me fushën e preferuar. Në rastin e mëposhtëm, i referohemi fotografisë. #1 Reklamoni vetëm punën tuaj më të mirë Si fillim, duhet të kuptoni që një website nuk është vendi për të treguar TË GJITHAContinue reading “Krijo një portofol profesional online”

5 arsyetime kritike mbi paratë, nga Dave Ramsey

Dave Ramsey është një mësues personal i financave, i cili ka shkruar disa libra, drejton një emision në radio dhe jep lëndën “Universiteti i Paqes Financiare” (FPU). Qasja e tij e thjeshtë ndaj parave ka frymëzuar mbi 5 milion amerikanë për të paguar borxhet e tyre, për të kursyer para dhe për të arritur lirinëContinue reading “5 arsyetime kritike mbi paratë, nga Dave Ramsey”

Te cilat kategori as vetë milionerët nuk shpenzojnë shumë para?!

#1 Blerje impulsive Sigurisht që mund të jetë tunduese të blini bluzën e koleksionit të fundit ose makinën më të re, por këto janë disa nga gjërat për të cilët që njerëzit më të pasur nuk do shpenzonin para. Tingëllon e habitshme? Epo, këtë e kanë treguar vetë ata! Sipas investitorit miliarder Warren Buffet “NëseContinue reading “Te cilat kategori as vetë milionerët nuk shpenzojnë shumë para?!”

Kurse para me këto 9 Receta të shijshme gatimi

Thuajini mirupafshim shpenzimeve të tepërta nga ushqimet e blera jashtë apo faturave të darkave në restorante . Provoni këto 9 receta tepër të shijshme, të lehta dhe pa shumë kosto dhe jepini tjetër esencë gatimit në shtëpi. Ndiqni videot shoqëruese për të parë mënyrën e plotë të gatimit të tyre. MËNGJES #1 Vezë dhe burritoContinue reading “Kurse para me këto 9 Receta të shijshme gatimi”

Fito para duke shitur fotografi online

Në ditët e sotme ka plot mënyra për të fituar para, por, e kishit menduar ndonjëherë që një prej tyre mund të jetë shitja e fotografive online?!Fotografitë kërkohen gjithnjë e më shumë, që nga kompanitë e mëdha, bizneset e vogla, e deri te blogerët, dizajnerët grafikë dhe botuesit.Në këtë udhëzues, ne do të ndajmë 7Continue reading “Fito para duke shitur fotografi online”

Kurse para…duke konsumuar ujë!

Konsumi i ujit është gjithmonë fantastik. Por kjo jo vetëm për shëndetin tuaj! Zëvendësimi i pijeve alternative me ujë do ju ndihmojë të kurseni para siç nuk e keni menduar më parë! Gjithashtu të mos harrojmë që vetëm 1% e ujit të Tokës është i përshtatshëm për të pirë. Kjo do të thotë që neContinue reading “Kurse para…duke konsumuar ujë!”

Si të ushqehemi shëndetshëm brenda buxhetit?

Shqiptarët shpenzojnë 50 përqind të të ardhurave të tyre për tu ushqyer, krahasuar me qytetarët evropianë, të cilët shpenzojnë vetëm 12.3% të të ardhurave të tyre. Sipas studimeve, në vendet e varfra njerëzit shpenzojnë më shumë para për ushqim dhe kështu detyrohen të heqin dorë nga pushimet, udhëtimet, argëtimet dhe kënaqësitë e tjera, ose tiContinue reading “Si të ushqehemi shëndetshëm brenda buxhetit?”

Create your website with WordPress.com
Get started